Przejdź do treści
Strona główna » Zasady realizowania swoich celów

Zasady realizowania swoich celów

Żyjemy w ambitnym świecie, gdzie ciągle, ktoś od nas czegoś wymaga. Z każdej strony atakują nas słowem ,,sukces”, ale czym on właściwie jest? Dla niektórych jest to sława, dla innych bogactwo, dla jeszcze innych zbudowanie własnego imperium. Jednak zamiast bujać w obłokach i marzyć, musisz poznać kilka zasad które mają wpływ na osiąganie celów .

Cel musi być SMART

Po pierwsze, wyznaczony przez ciebie cel musi być sprecyzowany . Musisz dokładnie wiedzieć co chcesz osiągnąć. Dobrym sposobem jest zwizualizowanie sobie tego, nie tylko w myślach, ale również za pomocą np. mapy celów. Wyklejankę przedstawiającą to co chcesz osiągnąć możesz umieścić w widocznym dla siebie miejscu. Dzięki temu masz pewność, że nie zapomnisz o swoich postanowieniach, pomimo pędu dnia codziennego.

Po drugie, mierzalny . Powinien być on tak skonstruowany, żebyś miał możliwość mierzenia i sprawdzania postępów. Można to ukazać na prostym przykładzie: ,,Za rok kupię sobie sportowe auto.” – Jest to cel niemierzalny, ponieważ ceny samochodów nie są stałe. Tym samym nie określamy widełek ile tak naprawdę powinniśmy odkładać czy zarabiać. Analogicznie do wcześniejszego przykładu celem mierzalnym jest: W ciągu roku odłożę 400 tysięcy złoty na sportowy samochód.” Wtedy możesz co jakiś czas sprawdzać ile Ci jeszcze brakuje.

Cel powinien być dla nas atrakcyjny , jest to coś co ma utrzymać naszą motywację. To jest też moment w którym powinieneś zadać sobie pytanie ,,Po co chcę to osiągnąć?”. Tu szukasz swoich ukrytych motywów, wypisujesz zyski i straty bądź wady i zalety swojego celu.

Marzyć jest pięknie, jednak przy osiąganiu celów może być to zgubne. Cel nasz musi być przede wszystkim realistyczny .

Na samym końcu ustal sobie deadline . Nasz cel musi mieć konkretny termin zakończenia i najlepiej kilka terminów kontrolnych. Na przykład: ,,W rok napiszę książkę składającą się z 12 rozdziałów, każdego miesiąca napiszę minimum jeden rozdział. “

Osiąganie celów – narzędzia pomocnicze

Na pewno dobrym pomysłem jest wyżej wspomniana mapa celów . Jest po kolaż, który ma w wizualny sposób przedstawiać nasz cel, to co musimy robić, żeby go osiągnąć i rzeczy które się nam z nim kojarzą. Możemy również wykonać opis naszej wizji, szczegółowy, z naciskiem na nasze uczucia po różnych etapach i w różnych momentach jego realizacji. Dobrym pomysłem jest też stworzenie listy rzeczy do odhaczania, które zbliżą nas do realizacji naszego punktu docelowego.

Pochwal się na fejsie

Badania donoszą, że gdy ustanowimy nasz cel wydarzeniem publicznym czujemy się bardziej zmotywowani. Mamy świadomość, że nasi bliscy, znajomi czy nawet obcy ludzie rozliczają nas z naszego postanowienia. Jest to rodzaj motywującej presji, która ma zapobiegać prokrastynacji . Nie musisz oczywiście dzielić się swoimi celami na portalach społecznościowych, możesz pochwalić się swoją koncepcją w gronie znajomych, rodzinie czy swoim pracownikom. Ważne, żebyś miał świadomość, że ludzie nie zapominają o takich rzeczach. Co jakiś czas możesz opowiedzieć o swoich postępach i je celebrować. Doceniać każdy krok i dzielić się swoimi odczuciami. Dla Ciebie to będzie motywujące, a i może zmotywujesz swojego przyjaciela do równie ambitnych postanowień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *