Przejdź do treści
Strona główna » Kto traci zniżki – kierowca czy właściciel? Analiza porównawcza

Kto traci zniżki – kierowca czy właściciel? Analiza porównawcza

W zależności od rodzaju polisy, tracić zniżki może albo kierowca, albo właściciel pojazdu. W niniejszym artykule dokonamy analizy porównawczej tych dwóch przypadków.

 1. ZNIŻKI A POLISA OC

W przypadku polisy OC, zniżki przysługują kierowcy, a nie właścicielowi pojazdu. Jest to jednoznacznie określone w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Co oznacza utratę zniżek dla kierowcy?

 • zwiększenie składki,

 • możliwe problemy z uzyskaniem ubezpieczenia na korzystniejszych warunkach,

 • w niektórych przypadkach – konieczność opłacenia kary finansowej.

W przypadku sprzedaży pojazdu, kierowca traci dotychczasowe zniżki. Jeśli natomiast kierowca zdecyduje się na kupno nowego samochodu, zniżki z poprzedniej polisy nie zostaną automatycznie przeniesione na nową. Konieczne będzie zgłoszenie tej sytuacji do ubezpieczyciela i wykupienie nowej polisy.

 1. ZNIŻKI A POLISA AC

W sytuacji gdy kierowca decyduje się na wykupienie polisy AC, zniżki przysługują właścicielowi pojazdu. Co oznacza utrata zniżek dla właściciela pojazdu?

 • zwiększenie składki,

 • w niektórych przypadkach – konieczność opłacenia kary finansowej.

Warto zauważyć, że w przypadku utraty zniżek przez właściciela, oznacza to również utratę zniżek przez wszystkich kierowców, którzy jeździli samochodem, dla którego była wykupiona polisa AC.

 1. CO MOŻE SKUTKOWAĆ UTARTĄ ZNIŻKĄ?

Nie ważne czy utrata zniżek dotyczy kierowcy czy właściciela, skutki tej sytuacji są podobne.

 • zwiększenie wysokości składki ubezpieczeniowej,

 • brak możliwości uzyskania korzystniejszych warunków,

 • konieczność opłacenia kary finansowej,

 • niepewność w przypadku kolizji i szkody – wysokość wypłaty może być niższa niż oczekiwana.

Warto przemyśleć, czy w sytuacji, gdy nie będziesz już korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia, lepiej jest sprzedać samochód, czy przenieść polisę na inny pojazd.

 1. CZY WARTO DODATKOWO UBEZPIECZYĆ KIEROWCĘ?

W przypadku polisy OC, dodatkowe ubezpieczenie kierowcy oznacza, że suma ubezpieczenia będzie większa. W przypadku polisy AC, ubezpieczenie kierowcy oznacza, że w sytuacji kolizji lub szkody, ubezpieczyciel wypłaci wyższą sumę.

 1. PODSUMOWANIE

Utrata zniżek przez kierowcę lub właściciela pojazdu, to sytuacja, która wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Warto przemyśleć czy i kiedy warto skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń i jakie mają one skutki finansowe. Przede wszystkim jednak, warto uważać na bezpieczeństwo na drodze, aby nie musieć obawiać się o wypłatę odszkodowania i utratę zniżek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *